TRABZON E TİPİ KAPALI CEZAİNFAZ KURUMU

TABİPLİĞİNİN SAĞLIK FAALİYETLERİ

                Ceza infaz kurumu tabipliğimiz bir doktor, bir sağlık memuru, bir infaz koruma başmemuru ve iki infaz ve koruma memuruyla faaliyetlerini yürütmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından haftada bir kez diş tabibi ve psikiyatri uzmanı Kurumumuza gelerek muayene ve tedavi hizmetlerini yürütmektedirler. Servimizi tarafından yapılan faaliyetler aşağıda belirtilmiştir. 

1-      TEŞHİS VE TEDAVİ HİZMETLERİ

 Hükümlü ve tutukluların teşhis ve tedavileri günlük olarak yapılmaktadır. Hükümlü ve tutukluların muayeneleri yapılıp tedavileri verilmektedir. Tetkik yapılması gereken hükümlü ve tutuklular ilimiz Trabzon’daki hastanelere sevk edilmektedir.

İlimiz Trabzon’un merkezi yerde olması ve ileri sağlık merkezlerine sahip olması nedeni ile çevre İllerdeki Ceza İnfaz Kurumlarından sağlık kuruluşlarına sevk edilen hükümlü ve tutukluların takipleri de Tabipliğimizce yürütülmektedir.

Personelin teşhis ve tedavi hizmetleri tabipliğimiz aracılığı ile yapılmaktadır.

Gerek tabipliğimizce, gerekse sağlık kuruluşlarında tedavileri verilen hükümlü ve tutukluların ilaçları günlük dozlar halinde görevli personelimiz tarafından verilmektedir.

Kurumumuza haftanın bir günü Psikiyatri Uzmanı ve Diş Hekimi gelerek muayene ve tedavi faaliyetlerini yürütmektedir.

Kurumumuza yeni gelen hükümlü ve tutukluların ilk muayeneleri yapılmakta patolojik bulgu tespit edilenler raporla bildirilmektedir.

 

2-      KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ 

Hükümlü ve tutukluların barındığı odalar periyodik aralıklarla gezilmekte, hijyenik şartlar izlenmektedir. Ayrıca odaların havalandırılması, aydınlatması kontrol edilip gerekli uyarılar yapılmaktadır.

Kurum mutfağı periyodik aralıklarla gezilmekte genel temizliğe uyulup uyulmadığına bakılmaktadır. Mutfakta çalışan personel, hükümlü ve tutukluların beden temizliği kontrol edilmektedir.

Toplu yaşam nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek için hükümlü ve tutukluların uyması gereken sağlık kuralları kendilerine anlatılmakta, personelimizde bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi için bilgi verilmektedir.

Hükümlü ve tutukluların beslenmeleri günlük çıkan iaşenin uygunluğuna bakılmakta organoleptik muayeneleri yapılmaktadır. Ayrıca Kurumumuza gelen iaşenin gerekli şartları taşıyıp taşımadığı incelenmektedir.

Ceza infaz kurumumuzda yılda bir kez TBC (tüberküloz) taraması yapılmaktadır. Yine altı aylık aralıklarla Kurumumuz iş ocaklarında çalışan hükümlü ve tutuklulara portör muayeneleri yapılmaktadır.

 

3-      İDARİ HİZMETLER 

İş yurtlarında çalışmasına karar verilen hükümlü ve tutukluların sağlık açısından çalışacakları birime uygun olup olmadıkları raporla bildirilmektedir.

 

TRABZON E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

DİŞ TABİPLİĞİ FAALİYETLERİ

 

Ceza İnfaz Kurumu Diş Tabipliğimizde personel ve personelin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, hükümlü ve tutukluların ağız ve diş sağlığı muayene ve tedavileri haftada bir gün (Cuma) Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin görevlendirdiği Diş Hekimi tarafından yapılmakta, lüzumu halinde ileri tetkik ve tedavi amacıyla Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine sevkleri yapılmaktadır.

Diş Tabipliğimiz; ilaç tedavisi, diş çekimi, diş dolgusu, kanal tedavisi, diş röntgen çekimi (X-Ray), diş taşı temizliği (detedraj) ve polisaj çalışmaları yapılmakta, hükümlü ve tutuklulara koruyucu sağlık hizmeti olarak ağız ve diş sağlığı hakkında eğitici bilgiler verilmekte, diş fırçalamanın tekniği ve önemi anlatılmaktadır.

Diş Tabibimizin yapmış olduğu çalışmalar hakkında aylık istatistik raporu Kurum Tabipliğimiz tarafından hazırlanmaktadır.

 

 

 
 


Trabzon E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü Resmi Web Sitesi © 2012 Tüm Hakları Saklıdır.
 Webmaster : Taner ŞEN
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.